Anasayfa

Atatürk kaç kitap okumuş olabilir?

3 years ago
Mersin Video Eğitim

Ortalama insan ömrüne göre kısa bir yaşamı olan Atatürk, 57 yıllık yaşamı boyunca 9 kitap yazmış, 4000’e yakın kitap okumuştur. (dikkatle okuduğu kitap sayısı tam olarak 3997 kitap)
Bizzat kendi notları ve işaretlerinin bulunduğu harita ve belgeler bu sayıya dahil değildir.

Atatürk okurken önemli gördüğü yerlerin altını çizer, sayfa kenarlarına notlar alır, ünlem (!), soru işareti (?), dikkat (d) gibi özel işaretler koyardı, dikkatle okuyup işaretler koyduğu kitapların sayısı o kadar fazladır ki!
(Okuduğu kitapların altını çizip özel notlar aldığı kısımları, Anıtkabir Derneği’nce 24 cilt halinde derlenerek kitaplaştırılmıştır.)
...
Okuyan bir toplum olmadığımız kesin, kitap satışları ortada, nüfus arttıkça kitap satışları azalıyor.
Oysa Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en büyük özlemi okuyan bir Türkiye’ydi.

Atatürk hem çok okudu hem de sürekli okumayı teşvik etti. Ölümünden sonra ise pek çok şey gibi okuma konusundaki duyarlılığı da unutuldu gitti.

Bazen öylesine aykırı tutumlar ile karşılaşıyoruz ki sanki özellikle okuyan bir toplum istenmiyor.
Ezberci ve test usulü sınava dayalı eğitim sistemi de bunun bir parçası. Okullar ve öğretmenler de giderek artan bir şekilde okumayı teşvik yerine körelten kurumlar haline geliyor.
İstisnalar yok mu? Elbette fazlası ile var, ama onlar da çırpındıkları ile kalıyorlar.

bir yabancı gazeteci Mustafa Kemal Atatürk'e sorar.
-nasıl yaptın ?
-nasıl başardın ?
-neler yaptığınızı biliyorum hepsine tanığım onları anlatmayın,bu başarınızın arkasındaki sır nedir ? bana onu söyleyin.
bu soru üzerine Mustafa Kemal Atatürk şu yanıtı verir;
ben hayatım boyunca,cebime giren her iki kuruşun,bir kuşuyla kitap aldım.
...
''Ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar.''
/Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Yorum Yazın

Kitapi üyesi iseniz lütfen giriş yaparak yorum bırakın. Giriş Yap
 

Yorum yazabilmek için giriş yapmış olmalısınız.


Henüz hiç yorum yok :(


Kodventure Teknoloji A.Ş. hizmetidir.